Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Nielisz

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
D E C Y Z J A o środowiskowych uwarunkowaniach
Znak
PG .7624/1/2016
Data utworzenia
2016-05-12
Opis

                                                                                                    Nielisz , dnia 12.05.2016 r

 

Nr PG .7624/1/2016

                                                                    

 

 

D E C Y Z J A

o środowiskowych uwarunkowaniach

 

 

Na podstawie art. 75 ust.1 pkt 4 w związku z art. 71 ust. 2, art. 84 ust. 2, art. 85 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. , poz. 353.), a także § 3 ust. 1 pkt 40 lit.a  tiret siódmy oraz lit. b  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r.,  poz. 71) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r.  poz. 23.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez „Kopalnia Piasku „Ruskie Piaski” Alicja Błaszczak, ul. Pawia 6, 22-400 Zamość,

 

O R Z E K A M

 

Odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na „odkrywkowej  eksploatacji kopaliny- piasku” na dz. nr 413, 414, 415, 416, 417 i 418 o pow. 5,9045 ha z udokumentowanego złoża „Ruskie Piaski IV” bez użycia materiałów wybuchowych  w miejscowości  Ruskie Piaski, powiat zamojski, województwo lubelskie.

 

                                                                    I. określam:

1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

   odkrywkową  eksploatację  kopaliny- piasku na dz. nr 413, 414, 415, 416, 417 i 418 o pow. 5,9045 ha z udokumentowanego złoża „Ruskie Piaski IV” bez użycia materiałów wybuchowych  w miejscowości  Ruskie Piaski, powiat zamojski, województwo lubelskie.

 

 

2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem  konieczności  ochrony  cennych  wartości  przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz  ograniczenia uciążliwości dla terenów  sąsiednich:

a) należy dokonać właściwego doboru sprzętu budowlanego ( jak najnowszy, sprawny techniczne, spełniający normy w zakresie emisji hałasu i zanieczyszczeń gazowych) do eksploatacji kruszywa – piasku na działce nr 413, 414, 415, 416, 417 i 418 o pow. 5,9045 ha z udokumentowanego złoża „Ruskie Piaski IV” bez użycia materiałów wybuchowych  w miejscowości  Ruskie Piaski, powiat zamojski, województwo lubelskie.

 

b) organizacja i techniczne warunki prowadzenia prac budowlanych winny eliminować możliwość zakłócenia stosunków wodnych.

c) organizacja  placu budowy i jego zaplecza winna uwzględniać ochronę powierzchni ziemi polegająca na uwzględnieniu zasady minimalizacji zajęcia terenu oraz obowiązku rekultywacji

d) należy właściwie gospodarować odpadami wytworzonymi podczas eksploatacji, tworzenie hałd  które w przyszłości będą wykorzystane do rekultywacji gruntu  po  minimalizować ich ilość.

e) należy minimalizować uciążliwość akustyczną zdeterminowaną prowadzeniem prac budowlanych, poprzez wykonywanie prac wyłącznie w porze dziennej,

f) w przypadku konieczności prowadzenia prac ziemnych oraz innych prac związanych z wykorzystywaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, w obrębie bryły korzeniowej drzew lub krzewów, na terenach zadrzewionych, należy wykonywać je w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom, oraz należy ograniczyć do minimum wycinkę drzew i krzewów,

g) należy doprowadzić – po zakończeniu prac budowlanych – teren obszarów przyległych do terenu przedsięwzięcia do stanu maksymalnie zbliżonego do stanu poprzedniego,

 

3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

- nie wymagane w sprawie

 

4. Wymogi w zakresie  przeciwdziałania  skutkom awarii przemysłowych,  w odniesieniu do  przedsięwzięć zaliczanych do  zakładów  stwarzających zagrożenie  wystąpienia poważnych awarii:

- nie wymagane w sprawie

 

5.  Wymogi  w zakresie  ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do  przedsięwzięć,  dla  których  przeprowadzono postępowanie   dotyczące transgranicznego oddziaływania  na środowisko:

- nie wymagane  w sprawie

 

6.Wymogi  w sprawie  stwierdzenia konieczności  utworzenia  obszaru ograniczonego  użytkowania:

-nie wymagane w sprawie

 

7. Charakterystyka i Karta informacyjna przedsięwzięcia stanowią  załączniki do decyzji

 

 

UZASADNIENIE

 

W dniu 16.02.2016 r.   Alicja Błaszczak, ul. Pawia 6, 22-400 Zamość, złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „odkrywkowej  eksploatacji kopaliny- piasku” na dz. nr 413, 414, 415, 416, 417 i 418 o pow. 5,9045 ha z udokumentowanego złoża „Ruskie Piaski IV” bez użycia materiałów wybuchowych  w miejscowości  Ruskie Piaski, powiat zamojski, województwo lubelskie.

 

 

 Do wniosku załączona została kartę informacyjną przedsięwzięcia, kopię mapy ewidencji gruntów w skali 1:5000 , mapy poglądowe 1;100 000, poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wypisu z rejestru ewidencji gruntów dla działki objętej przedsięwzięciem.  Wójt Gminy Nielisz zwrócił się z  Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zamościu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Wydział Spraw Terenowych III w Zamościu o wydanie opinii w sprawie wymagalności przeprowadzenia oceny oraz  sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia.

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny jak również Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Wydział Spraw Terenowych III w Zamościu uznały za zbędne przeprowadzenie oceny oraz sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko  przedmiotowego  przedsięwzięcia .

Po przeanalizowaniu oddziaływania inwestycji oraz jednoznacznej opinii   Państwowego Inspektora Sanitarnego i Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Wydział Spraw Terenowych III w Zamościu uznałem że ocena na przedmiotowe przedsięwzięcie nie musi być przeprowadzona a raport nie musi być wymagany.

W przedmiotowej sprawie w dniu 14 .04.2016 Wójt Gminy w Nieliszu wydał postępowanie Nr PG.7624/1/2013  o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu .

 

Dla terenu przedsięwzięcia brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Zgodnie z §3  ust. 1 pkt 40 lit.a  tiret siódmy oraz lit. b  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r.,  poz. 71,

 po przeanalizowaniu wszystkich kryteriów kwalifikacyjnych planowane przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko w związku  z, położeniem w sąsiedztwie innego obszaru górniczego (Ruskie Piaski II Pole A i B), powierzchnią obszaru górniczego wynoszącą 5,9045ha oraz wydobyciem większym niż 20 000 m3(„40)wydobywanie kopalin ze złoża metodą odkrywkową inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 27 lit. a: a)bez względu na powierzchnię obszaru górniczego :–jeżeli dotyczy torfu lub kredy jeziornej, –na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, a jeżeli została sporządzona mapa zagrożenia powodziowego, na obszarach, o których mowa w art. 88d ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne, –na terenie gruntów leśnych lub w odległości nie większej niż 100 m od nich, –na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 tej ustawy,– w odległości nie większej niż 250 m od terenów, o których mowa w art. 113 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.),–jeżeli działalność będzie prowadzona z użyciem materiałów wybuchowych,– jeżeli w odległości nie większej niż 0,5 km od miejsca planowanego wydobywania kopalin metodą odkrywkową znajduje się inny obszar górniczy ustanowiony dla wydobywania kopalin metodą odkrywkową, b)     z obszaru górniczego o powierzchni większej niż 2 ha lub o wydobyciu większym niż 20 000 m3 na rok, inne niż wymienione w lit. a;”

Brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko stwierdzono, analizując uwarunkowania określone w art. 63 ww. ustawy z dnia 3 października 2008 r.

Planowane przedsięwzięcie położone jest na działkach nr: 413, 414, 415, 416, 417, 418 w miejscowości Ruskie Piaski.  Na podstawie Dokumentacji geologicznej powierzchnia udokumentowanego złoża wynosi 5, 9045ha. Według ewidencji gruntów są to grunty rolne niezabudowane, V klasy bonitacyjnej, obsiewane uprawami jednorocznymi. W części południowej złoża, przez działki nr 417 i 418 biegnie naziemna linia elektroenergetyczna, która będzie przełożona poza teren planowanej eksploatacji. Przedsiębiorca posiada Warunki Usunięcia Kolizji wydane przez PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość Rejon Energetyczny Zamość ul. Namysłowskiego 4 w Zamościu, pismo nr 21/2015. Planowane przedsięwzięcie graniczy od strony południowej i zachodniej z drogami gruntowymi gminnymi, od strony północnej i wschodniej gruntami rolnymi a od strony południowo-wschodniej przylega do zabudowanej działki nr 419, która jest własnością Przedsiębiorcy. Od strony północno-zachodniej droga gruntowa oddziela teren planowanego. Przedsięwzięcia od wyrobiska górniczego „Ruskie Piaski II Pole A i B” o powierzchni 3,17ha po eksploatacji kopaliny - piasku na podstawie koncesji wydanej przez Marszałka Województwa Lubelskiego. Obecnie przygotowywane są dokumenty geologiczno miernicze do wygaszenia koncesji i zamknięcia obszaru górniczego, a w wyrobisku rozpoczęto prace rekultywacyjne w kierunku rolnym, polegające na założeniu plantacji sadzonek drzewek iglastych. Najbliższy las znajduje się w odległości ok. 250m w kierunku zachodnim. Geologiczno-górnicze warunki eksploatacji kopaliny udokumentowanego złoża określa się jako korzystne. Kopalina występuje bezpośrednio pod warstwą nadkładu (gleba piaszczysta). Grubość nadkładu wynosi 0,3m, jest on łatwy do odspojenia i przemieszczenia spycharkami. Głębokość eksploatacji wyniesie od 2,5mppt do 5,3m ppt tj. do spągu serii piaszczystej. Grubość nadkładu w stosunku do miąższości złoża wynosi 0,09. Skład granulometryczny kopaliny pozwoli na utrzymanie roboczego kąta nachylenia ścian eksploatacyjnych w granicach 60º. Seria złożowa jest sucha. Na terenie złoża nie występują wody powierzchniowe, nie nawiercono również poziomu wody gruntowej. Wody gruntowe zalegają tu na głębokości poniżej 10,0m (wg obserwacji pobliskiej studni kręgowej). W złożu nie występują zagrożenia gazowe ani geotermalne. Całkowite zasoby geologiczne złoża wynoszą: bilansowe : 204,886m³ (352 404 Mg), pozabilansowe: 0. Średnia miąższość nadkładu wynosi 0,3m, minimalna 0,3m,maksymalna 0,3m. Średnia miąższość złoża wynosi 3,47,m minimalna 2,2m, maksymalna 5,0m. Średnia głębokość spągu złoża wynosi 3,77mppt, minimalna 2,5m maksymalna 5,3m. Wydobywane piaski będą używane do celów ogólnobudowlanych. Eksploatacja złoża „Ruskie Piaski IV” prowadzona będzie metoda odkrywkową, systemem ścianowym, jednym poziomem i jednym piętrem, całą miąższością złoża, bez użycia środków strzałowych. Udostępnienie złoża wykopem nastąpi od strony zachodniej i eksploatacja będzie postępować w kierunku północnym i wschodnim. Wysokość ściany eksploatacyjnej nie przekroczy maksymalnego zasięgu urabiania koparek: EDER 825, SANY 230. Wydobyta kopalina będzie gotowym produktem zbytu. Kopalina będzie wykorzystywana na potrzeby lokalnego budownictwa i drogownictwa. Przewiduje się wykonanie wykopu udostępniającego złoże od strony południowo-zachodniej i eksploatację w kierunku wschodnim. Niewielki nadkład złoża będzie zdejmowany z wyprzedzeniem kilku faz roboczych. Nadkład będzie składowany w wyrobisku poza strefą eksploatacji lub na pasie ochronnym od dróg gruntowych.. Przewiduje się rekultywację w kierunku plantacji drzewek iglastych (świerk) . Zgodnie z normą PN-G-02100:2000 „Górnictwo odkrywkowe - szerokość pasów ochronnych wyrobisk odkrywkowych” ustalono szerokości pasa ochronnego wzdłuż obrzeża wyrobiska odkrywkowego i dla zabezpieczenia terenów położonych w sąsiedztwie wyrobiska przed zagrożeniami związanymi z działalnością górniczą np. lokalne obrywy na skarpie eksploatacyjnej spowodowane ulewnym deszczem. Zgodnie z w/w normą wyznaczono pasy ochronne o szerokości 6,0 od dróg gruntowych (z innymi drogami złoże nie sąsiaduje) i działek nie będących w dyspozycji Przedsiębiorcy. Na terenie planowanego przedsięwzięcia nie przewiduje się budowy stałych obiektów budowlanych. Zaplecze budowy będzie stanowić przenośny kontener ustawiony na pasie ochronnym wyrobiska po zakończonej eksploatacji złoża „Ruskie Piaski II” oraz ustawiony obok toi toi i kontener na odpady. Eksploatacja będzie się odbywała w porze dziennej w dni robocze. Przewidywana roczna wielkość eksploatacji wyniesie średnio ok. 50 000m3 co wystarczy na ok. 4- 5 lat eksploatacji, będzie ona zależna od popytu na kruszywo.

 

Z analizy karty informacyjnej przedsięwzięcia nie wynika możliwość wystąpienia oddziaływań skumulowanych planowanego przedsięwzięcia z innymi.

W związku z realizacją przedsięwzięcia nie przewiduje się zużycia wody do celów technologicznych, materiałów oraz energii. Do urabiania złoża wykorzystywana będzie koparka o napędzie spalinowym i ewentualnie spycharka. W fazie tej wystąpią uciążliwości akustyczne związane z emisją hałasu na poziomie 88-100dB oraz emisja zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do powietrza związana z pracą koparki, Emisje te będą miały charakter czasowy, a zasięg ich oddziaływania ograniczy się do najbliższego otoczenia prowadzonych prac tj. do terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny. Odpady komunalne będą gromadzone w szczelnych pojemnikach na wydzielonym terenie. Zaplecze budowy zostanie wyposażone w przenośne sanitariaty, a wytworzone ścieki bytowe będą okresowo dostarczane do oczyszczalni ścieków. W fazie tej nie będą powstawały odpady niebezpieczne. Oddziaływania związane z fazą realizacji przedsięwzięcia ustaną po zakończeniu prac.

W fazie funkcjonowania również nie przewiduje się zużycia wody do celów technologicznych, materiałów oraz energii. Transport kołowy, którym wywożony będzie piasek spowoduje emisję niezorganizowaną na drodze wyjazdowo – dojazdowej. Stąd, aby obniżyć uciążliwość powodowaną przez transport zewnętrzny (unoszenie pyłu), w okresach suchych inwestor planuje zraszać okresowo nawierzchnię drogi, prowadzającej do miejsca wydobycia, oraz dbać o jej właściwy stan. Źródłem emisji hałasu z kopalni będzie koparka o mocy akustycznej ok. 100 dB i samochody ciężarowe (hałas na poziomie 85-95dB), wywożące urobek. Na terenie planowanej inwestycji będą powstawały ścieki socjalno-bytowe. Pracownicy będą korzystali z przenośnych sanitariatów. Nie będą powstawały ścieki technologiczne. Wody opadowe będą stopniowo infiltrowały w grunt i nie naruszą interesu osób trzecich. Teren wydobycia piasku zostanie wyposażony w zestaw środków sorbentowych umożliwiających usuwanie skutków awaryjnych rozlewów substancji ropopochodnych i przeciwdziałanie ich rozprzestrzenianiu. W przypadku większej skali zanieczyszczeń podłoża Przedsiębiorca zobowiązuje się zebrać zanieczyszczony grunt i przekazać go do utylizacji uprawnionemu podmiotowi. Obsługa, konserwacja i napraw maszyn roboczych będzie prowadzona poza granicami terenu należącego do inwestora. W związku z tym nie przewiduje się powstawania odpadów niebezpiecznych. Na terenie planowanej inwestycji mogą powstawać odpady komunalne w związku z przebywaniem na tym terenie pracowników i osób nadzorujących. Będą to niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne gromadzone w pojemniku i przekazywane specjalistycznej firmie posiadającej stosowne zezwolenie w zakresie zbierania, odzysku bądź unieszkodliwiania odpadów.

Z Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia nie wynika ryzyko wystąpienia poważnej awarii przy zastosowaniu proponowanych substancji i technologii.

Według podziału fizjograficznego Polski J. Kondrackiego teren złoża położony jest w obrębie Padołu Zamojskiego (rozległego obniżenia denudacyjnego), wchodzącego w skład makroregionu Wyżyna Lubelska na terasie nadzalewowej Łabuńki. Obszar wokół terenu funkcyjnego jest płaski; deniwelacje wahają się w przedziale 201,0 – 205,0m n.p.m., a w granicach planowanej inwestycji w przedziale 204,0 – 205,0m n.p.m.

Teren przedsięwzięcia znajduje się poza obszarami: wybrzeża, przylegającym do jezior, obszarem górskim, uzdrowiska i obszaru ochrony uzdrowiskowej oraz wodno-błotnym. Zlokalizowane jest także poza terenem zabudowy mieszkaniowej chronionej przed hałasem na podstawie Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. 2014 r., poz. 112). Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduję się w odległości około 12m.

Część terenu przedsięwzięcia leży w strefie korytarza ekologicznego Wieprz- Krzna (KPdC-1C). Korytarz ekologiczny to obszar umożliwiający migrację roślin, zwierząt lub grzybów. Korytarze ekologiczne są ważnym elementem sieci Natura 2000, gdyż umożliwiają przemieszczanie się organizmów między siedliskami. Korytarz Południowo-Centralny (KPdC) łączy Roztocze, Puszczę Solską na wschodzie z   Borami Dolnośląskimi na południowym zachodzie. Szerokość korytarza ekologicznego  w tym miejscu wynosi ok. 2,6km, natomiast szerokość inwestycji wynosi ok. 0,16km. Nie ma tu istotnych barier antropogenicznych.

Teren kopalni położony jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 poz. 627). Najbliższe obszary Natura 2000 to Ostoja Nieliska PLB060020 (w odległości 4,15 km w kier. południowo zachodnim), Natura 2000  Dolina Łętowni PLH060040 (w odległości 4,7 km w kierunku zachodnim), Natura 2000 Izbicki Przełom Wieprza PLH060030 (w odl. 4,7km w kier. północnym).  Skierbieszowski Park Krajobrazowy znajduje się w odległości  ok. 5,5km w kier. północno-zachodnim.

Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w obrębie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych GZWP Nr 407 Niecka Lubelska (Chełm - Zamość) w obszarze wysokiej ochrony. Wody kredowe występują na tym terenie na rzędnych ok. 190m n.p.m., tj. w zależności od konfiguracji terenu na głębokości od kilku do kilkunastu metrów. W granicach złoża, jak również w bliskim sąsiedztwie kopalni nie występują strefy ochronne ujęć wód podziemnych. Ujęcie wód podziemnych kredowych dla potrzeb gorzelni w Ruskich Piaskach znajduje się w odległości ok. 1km w kierunku zachodnim od granicy planowanej inwestycji. Strefa ochrony bezpośredniej ujęcia obejmuje teren w promieniu 10m od otworu. Strefa pośrednia nie była wyznaczana ze względu na korzystne warunki hydrogeologiczne. Zgodnie z podziałem dokonanym w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (M.P. z dnia 21 czerwca 2011 r. nr 49, poz. 549) przedsięwzięcie zlokalizowane jest w obszarze oznaczonym kodem europejskim (PLGW2300107) leżącym w obszarze dorzecza Wisły w ekoregionie równin wschodnich o nazwie JCWPd 107. Ocena stanu ilościowego - zły w subczęści i jakościowego zbiornika - dobra. Zbiornik zagrożony ze względu na znaczący pobór wody z poziomu kredowego przez ujęcia aglomeracji lubelskiej. Przedsięwzięcie znajduje się poza strefami ochrony ujęć wody pitnej.

Zgodnie z podziałem dokonanym w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (M.P. z dnia 21 czerwca 2011 r. Nr 49 poz. 549) przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest w obszarze Jednolitych Części Wód Powierzchniowych „Łabuńka od Czarnego Potoku do ujścia” oznaczonym kodem europejskim PLRW200092429, scalona część wód powierzchniowych SW0508 region wodny środkowej Wisły, stan wód zły. Osiągnięcie celów środowiskowych (stanu dobrego) – zagrożone. Wpływ działalności antropogenicznej na stan JCWP generuje konieczność przesunięcia w czasie osiągnięcia celów środowiskowych z uwagi na brak rozwiązań technicznych możliwych do zastosowania w celu poprawy stanu JCWP.

            Gmina Nielisz liczy 6086 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi ok. 54 osoby/km2. Przedsięwzięcie położone jest w terenie gdzie gęstość zaludnienia jest mniejsza niż średnia dla gminy. Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia ograniczy się do granic terenu funkcyjnego, oraz najbliższego otoczenia miejsca jego realizacji. W otoczeniu zlokalizowana jest rozproszona zabudowa zagrodowa i mieszkaniowa miejscowości Ruskie Piaski. Najbliższymi zabudowaniami są budynki gospodarstwa rolnego inwestora, położone w odległości 12m od południowowschodniej granicy przedsięwzięcia (informacja nie uwzględnia dodatkowej odległości 6m w postaci pasów ochronnych, oddalających teren eksploatacji od gruntów sąsiednich). Brak prawdopodobieństwa negatywnego znaczącego oddziaływania  na ludzi w najbliższej zabudowie (przekraczania ustalonych standardów akustycznych i aerosanitarnych). Mogą wystąpić oddziaływania negatywne umiarkowane lub słabe, które można traktować jako akceptowalne ze względu na chwilowy i krótkookresowy charakter (eksploatacja w godzinach dziennych i przez okres około 4-5 lat).

Z analizy oddziaływania na warunki akustyczne wynika brak prawdopodobieństwa naruszenia obowiązujących standardów akustycznych określonych dla zabudowy mieszkaniowej w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. 2014 r., poz. 112). Oddziaływanie na klimat akustyczny będzie miało charakter lokalny i krótkotrwały, ograniczony do pory dziennej, niekumulujący się w środowisku. Bezpośrednie krótkoterminowe oddziaływanie hałasu będzie odczuwalne w obrębie działek, do których inwestor posiada tytuł prawny oraz w bezpośrednim otoczeniu i zostanie ograniczone do poziomu dopuszczalnego. W miarę zwiększania się odległości natężenie hałasu będzie maleć nie powodując pogorszenia warunków akustycznych na działkach sąsiednich. Brak również prawdopodobieństwa wystąpienia stałych lub długoterminowych przekroczeń poziomów dopuszczalnych zanieczyszczeń powietrza określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r., poz. 1031).

Realizacja i eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie powodować negatywnego wpływu na środowisko w miejscu realizacji i funkcjonowania przedsięwzięcia związanego z emisją odpadów. Odpady komunalne będą gromadzone w szczelnych pojemnikach, natomiast inne będą powstawały poza terenem przedsięwzięcia (np. z napraw lub konserwacji koparki). Sposób postępowania z odpadami będzie zgodny z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r.  Nr 21, ze zm.) nie będzie obciążeniem dla systemu gospodarki odpadami Gminy Nielisz.

Uwzględniając rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej nie przewiduje się możliwości pogorszenia w wyniku realizacji i funkcjonowania przedsięwzięcia stanu jednolitych części wód podziemnych GZWP Nr407 Niecka Lubelska (Chełm - Zamość) w obrębie obszaru jednolitych części wód Podziemnych (JCWPd) PLGW2300107 oraz w obszarze jednolitych części wód powierzchniowych (JCWP) „Łabuńka od Czarnego Potoku do ujścia” oznaczonym kodem europejskim PLRW200092429, scalona część wód powierzchniowych SW0508 region wodny środkowej Wisły, a tym samym brak prawdopodobieństwa negatywnego znaczącego wpływu na możliwość osiągania celów środowiskowych wynikających z ramowej Ramowej Dyrektywy Wodnej (Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej oraz działu III ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r., poz. 469) i Planu gospodarowania wodami dorzecza Wisły (M. P. z 2011 r., nr 49, poz. 549).

Z analizy charakteru, lokalizacji i skali przedsięwzięcia oraz przyjętych rozwiązań chroniących wynika brak prawdopodobieństwa oddziaływań negatywnych znaczących na elementy środowiska i funkcje ekologiczne, oraz na możliwość osiągania celów środowiskowych wynikających z Dyrektywy Ptasiej (Dyrektywa Rady 92/43/EWG z 21 maja 1992r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory i Dyrektywy 2009/147/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 30 listopada 2009r. w sprawie dzikiego ptactwa oraz ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013r. poz.627) w obszarze Natura 2000 Ostoja Nieliska PLB 060020 oraz na gatunki i siedliska, stanowiące przedmiot ochrony w obszarach Natura 2000 Dolina Łętowni PLH060040 i Natura 2000 Izbicki Przełom Wieprza PLH060030. braku powiązań funkcjonalno-przyrodniczych oraz hydrologicznych terenu przedsięwzięcia z obszarami Natura 2000 w otoczeniu. Brak też prawdopodobieństwa negatywnego znaczącego oddziaływania na funkcje ekologiczne dolin Wieprza i Łabuńki oraz kompleksów leśnych w otoczeniu (brak zmiany stosunków wodnych), a tym samym wpływu na parametry siedlisk w dolinie i warunki bytowania fauny dolinnej. Nieznaczne pogorszenie warunków akustycznych w otoczeniu kilkudziesięciu metrów od kopalni nie spowoduje istotnych zmian funkcji ekologicznych (miejsca rozrodu i bytowania zwierząt). Utrata przez awifaunę niewielkiego fragmentu żerowisk polnych (ok. 5,9ha), nie będzie mieć istotnego wpływu na populacje ptaków szponiastych, ze względu na dostępność tożsamych obszarów w otoczeniu.

Z przeprowadzonej analizy wpływu planowanego przedsięwzięcia na korytarz ekologiczny Wieprz – Krzna (KPdC-1C) wynika, że pomimo lokalnego negatywnego oddziaływania kopalni na funkcje ekologiczne terenu, ze względu na małą skalę przedsięwzięcia, okres eksploatacji (około 4-5 lat)  oraz sukcesywne przygotowywanie terenu do eksploatacji (z wyprzedzeniem ok. 10m) i sukcesywną rekultywację (sadzenie drzew iglastych) brak jest podstaw do prognozowania oddziaływań negatywnych znaczących tj. takich które trwale lub istotnie okresowo wykluczały możliwość przemieszczania się fauny. Umiarkowana eksploatacja nie spowoduje uciążliwości kopalni Przedsięwzięcie będzie generować oddziaływania negatywne, które nie będą mieć charakteru znaczącego w rozumieniu przepisów ochrony środowiska. Będą to oddziaływania średnioterminowe (okres eksploatacji będzie wynosić ok. 4-5 lat). Jedynie oddziaływanie na zasoby naturalne i ukształtowanie terenu ma charakter stały. Zasoby kruszywa mają charakter nieodnawialny. Oddziaływania negatywne słabe i umiarkowane będą łagodzone w  ramach rekultywacji oraz rozwiązaniami chroniącymi na etapie eksploatacji (m. in. pora dzienna ograniczona intensywność eksploatacji w okresie lęgowym ptaków). Sadzenie drzew iglastych dodatkowo wzmocni funkcję korytarza leśno- wodno-polnego..

Realizacja  inwestycji nie przyczyni się do pogłębienia zmian klimatu. W okresie funkcjonowania kopali będą emitowane niewielkie ilości zanieczyszczeń do powietrza w tym gazów cieplarnianych (koparka, samochody ciężarowe). Brak prawdopodobieństwa negatywnego znaczącego oddziaływania na klimat i na bioróżnorodność. Z analizy charakteru przedsięwzięcia i sposobu przystosowania do zmian klimatu (nagłych zjawisk pogodowych związanych z ociepleniem się klimatu tj. fale upałów, susze oraz sprzyjające w tych warunkach pożary, jak również powodzie, nawalne deszcze, burze, silne wiatry, osuwiska, katastrofalne opady śniegu, fale mrozów itp.) wynika, że przedsięwzięcie  będzie mało wrażliwe na skrajne zjawiska klimatyczne.

Dokonano również analizy wpływu na krajobraz. Planowane przedsięwzięcie nie będzie generować obiektów dysharmonijnych lub dominant krajobrazowych Po wyeksploatowaniu surowca powstanie wyrobisko wgłębne o średniej głębokości około 3,7m i skarpach stałych wyprofilowanych pod katem ok. 30°. Teren zostanie obsadzony sadzonkami drzew iglastych. Średnio drzewostan dojrzały może mieć wysokość 20-30m. Po kilkunastu latach zmiany w krajobrazie nie będą dostrzegalne. Ze względu na małą skalę przedsięwzięcia i niską kolizyjność  z wymogami ochrony przyrody oraz znaczne oddalenie od Parku  brak prawdopodobieństwa negatywnego oddziaływania na zasoby przyrody i krajobrazu oraz funkcje ekologiczne w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym.

Transgraniczne oddziaływanie na środowisko nie wystąpi z uwagi na znaczną odległość kopalni  od granicy Państwa (ok. 60 km w linii prostej), a także niewielki zasięg potencjalnych oddziaływań na poszczególne elementy środowiska ograniczony do terenu kopalni i strefy otaczającej.

Mając powyższe na uwadze, po uwzględnieniu łącznie uwarunkowań, o których mowa w art. 63 ust. 1 i art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 353.) stwierdza się brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko ww. przedsięwzięcia i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia – nie jest konieczne.

 

 

W tym stanie faktycznym i prawnym orzekam jak na wstępie.

 

 

1.Decyzja  o środowiskowych  uwarunkowaniach  wiąże  organ wydający decyzje, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-13

2.Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  - art.  87

3.Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w ust. 1; wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna - art.  72 ust.3

4.Termin, o którym  mowa w ust. 1, może  ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega  etapowo oraz nie zmieniły się   warunki określone w decyzji o środowiskowych  uwarunkowaniach- art. 72 ust. 4

 

Od decyzji niniejszej służy stronom odwołanie  do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu   za moim pośrednictwem  w terminie 14 dni  od daty  jej   doręczenia.

 

     Do wywieszenia na tablicy ogłoszeń na okres 14 dni od dnia 12.05.2013 r, do 11.06.2013 r  w Urzędzie Gminy Nielisz i sołectwie wsi  Ruskie Piaski Stara Wieś oraz na  stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Nielisz  

 

 

Otrzymują:

 

1. Pani Błaszczak Alicja 

   ul. Pawia 6 , 22-400 Zamość

2. Pan Błaszczak Ryszard

     zam. Ruskie Piaski 48 , 22-413 Nielisz

3. Pani Izabela Juszczak

    zam. Ruskie Piaski 112, 22-413 Nielisz

4.   Pan Marian Cichosz

    zam. Ruskie Piaski 49 , 22-413 Nielisz

5. Gmina Nielisz

    Nielisz 279 , 22-413 Nielisz

6.a/a

 

 

 

Do wiadomości:

 

1.Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie,

          Wydział Spraw Terenowych w Zamościu

            ul. Partyzantów 3 , 22-400 Zamość

2.  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zamościu

           ul. Peowiaków 96 ,22-400 Zamość

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Gil Agnieszka
Dodano do BIP dnia: 2016-05-12 13:40:34