Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Nielisz

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
DECYZJA Nr 6/2017 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
Znak
PG.6733/6/2017
Data utworzenia
2017-07-07
Opis

Nielisz, dnia 7.07. 2017 r.

PG.6733/6/2017

 

 

Gmina Nielisz

Nielisz nr 279

22-413 Nielisz

 

 

- Projekt-

DECYZJA Nr 6/2017

o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego

Na podstawie:

- art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. 2016, poz. 23 z późn. zm.);

- art.50 ust.1 i 4,art.51 ust.1 pkt 2, art.53 ust.1 i 3, oraz art.61 ust.1 pkt 4 Ustawy z dnia 27.03.2003 r.
o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2017, poz. 1073);

  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. 2003, nr 164, poz. 1588);

  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy (Dz.U. 2003, nr 164, poz. 1589) i przepisów odrębnych;

po rozpatrzeniu wniosku Pana Piotra Pysia Sekretarza Gminy Nielisz z dnia 05 lipca 2017 r., w sprawie zmiany sposobu użytkowania byłej szkoły na cele usługowe oraz przebudowy i wykonania prac remontowo-konserwatorskich byłego dworku i parku znajdującego się na działce nr ew. 341 w obrębie 0011 Staw Noakowski w gminie Nielisz

 

ustalamlokalizację inwestycji celu publicznego

polegającej na zmianie sposobu użytkowania byłej szkoły na cele usługowe oraz przebudowie i wykonaniu prac remontowo-konserwatorskich byłego dworku i parku znajdującego się na działce nr ew. 341 w obrębie Staw Noakowski w gminie Nielisz

  1. Rodzaj zabudowy: zabudowa usługowa.

  2. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu: usługi niezaliczające się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

  3. Inwestycja celu publicznego (art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. z 2016 r. poz. 2147 z późn. zm.) o znaczeniu lokalnym.

W miejscowym planie przyjętym Uchwałą Nr XXIV/70/82 Gminnej Rady Narodowej w Nieliszu w dniu 08 sierpnia 1982 roku, który utracił moc na podstawie art. 87 ust. 3 ustawy o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym, działkę nr ew. 341 o pow. 2,80 ha położoną we wsi Staw Noakowski oznaczono symbolem UO i opisano
teren szkoły podstawowej – adaptacja.

  1. Warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające
    z przepisów odrębnych, a w szczególności w zakresie ochrony i kształtowania ładu przestrzen-nego:

  1. linia zabudowy liczona od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi wojewódzkiej – istniejąca;

  2. udział powierzchni zabudowy – istniejący;

  3. przebudowa budynku niezmieniająca wyglądu zewnętrznego byłego dworku i wykonanie prac remontowo-konserwatorskich

    1. wysokość zabudowy licząc od średniego poziomu terenu do kalenicy – istniejąca;

    2. szerokość elewacji frontowej –istniejąca;

    3. wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej – istniejąca;

    4. dach – istniejący;

  4. zagospodarowanie parku, w tym wykonanie alejek, wody powierzchniowej i rabat oraz remont chodnika i zmiana utwardzenia terenu (granit lub piaskowiec);

  5. mała architektura (ławki, kosze, tablice informacyjne, stojaki na rowery, altany, oświetlenie) winna nawiązywać do form zabytkowego sąsiedztwa z zastosowaniem materiałów naturalnych takich jak: piaskowiec, granit, materiały ceramiczne, drewno, żeliwo, stal;

  6. utwardzenie alejek kamieniem naturalnym, materiałami mineralnymi lub ceramicznymi
    z wykluczeniem mas bitumicznych i asfaltu przy uwzględnieniu i eksponowaniu
    w ukształtowaniu nawierzchni zarysu dawnej zabudowy (czworaków);

  7. zieleń niska i krzewiasta urządzona w pasmach prostopadle, równolegle lub w układzie odpowiednim do potrzeb.

  1. Ustalenia dotyczące ochrony środowiska i zdrowia ludzi.

  1. Planowane zadanie w rozumieniu właściwych przepisów nie może zaliczać się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W związku z tym dla przedmiotowego zamierzenia nie jest wymagane uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

  2. Planowane zadanie nie znajduje się w przyrodniczych obszarach prawnie chronionych, ale na terenie parku ustanowiono 4 Pomniki przyrody.

6. Ustalenia dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

1) Teren podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2014, poz. 1446 z późn. zm.).

Teren parku i byłego dworku podlegają ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2014 r., poz. 1446 z późn. zm.) i znajdują się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego – numer rejestru A/1446 (Obwieszczenie Nr 1/2017 Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie z dnia 09 stycznia 2017 r. w sprawie wykazu zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego i rejestru zabytków archeologicznych województwa lubelskiego – Dz.Urz. Województwa Lubelskiego z dnia 10 stycznia 2015 roku, poz. 111).

2) Odkrycie w trakcie prac ziemnych i budowlanych przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, zobowiązuje inwestora do:

a) wstrzymania wszelkich robót budowlanych mogących uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot;

b) zabezpieczenia, przy użyciu dostępnych środków, przedmiotu i miejsca jego odkrycia;

c) niezwłocznego zawiadomienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, wójta (art. 32 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami);

3) Na terenie planowanej inwestycji nie występują podlegające ochronie dobra kultury współczesnej.

7. Warunki obsługi w zakresie komunikacji:

a) zjazdem publicznym z drogi gminnej nr 110165L,

b) liczba miejsc postojowych dla samochodów – co najmniej 10.

8. Warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej;

a) zaopatrzenie w wodę – istniejące;

b) zaopatrzenie w energię elektryczną – istniejące;

c) zaopatrzenie w gaz – nie dotyczy;

d) ogrzewanie – indywidualne;

e) odprowadzenie ścieków – istniejące;

f) gromadzenie odpadów – odbiór przez uprawnioną jednostkę;

g) odprowadzenie wód opadowych: powierzchniowe na teren biologicznie czynny przedmiotowej działki.

9. W zakresie poszanowania uzasadnionych interesów osób trzecich wiąże art. 5 ust. 1 pkt 9 ustawy
z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r., poz. 290 z późn. zm.).

10. Ochrona obiektów budowlanych na terenach górniczych.

Teren nie podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2016 r., poz. 1131).

11. Linie rozgraniczające teren inwestycji oraz oznaczenia graficzne przedstawiono na mapie
w skali 1:1000, stanowiącej załącznik numer 1 do niniejszej decyzji.

12. Wyniki analizy warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy oraz stanu faktycznego i prawnego terenu stanowi załącznik nr 2 do niniejszej decyzji.

 

Uzasadnienie

1. Na terenie objętym decyzją sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest obowiązkowe (art. 14 ust. 7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

  1. Celami publicznymi w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2016, poz. 2147 z późn. zm.), są m. in.: opieka nad nieruchomościami stanowiącymi zabytki w rozumieniu przepisów o ochronie i opiece nad zabytkami.

  2. Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wnioskowana inwestycja wymaga ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego w drodze decyzji.

  3. Stosownie do wymogów art. 50 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzję przygotował mgr inż. arch. Konrad Kuśmierz, będący członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów.

  4. Działka nr ew. 341 w obrębie Staw Noakowski w gminie Dołhobyczów nie została wyznaczona jako obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji, a także nie ustanowiono na tym terenie specjalnej strefy rewitalizacji.

  5. Wyżej wymieniona działka nie jest objęta aktem prawa miejscowego w sprawie zasad
    i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych.

  6. Planowana inwestycja nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

 

Pouczenie

1. O wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz postanowieniach i decyzji kończącej postępowanie, strony zawiadamia się
w drodze obwieszczenia, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. Inwestora oraz właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, na których będzie lokalizowana inwestycja celu publicznego, zawiadamia się na piśmie (art. 53 ust.1 ustawy z dnia 23.03.2003 r.
o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z późn. zm.).

  1. Jeżeli w związku z wydaniem niniejszej decyzji korzystanie z nieruchomości lub jej części
    w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo wykupienia nieruchomości lub jej części (art. 58 ust. 2 oraz art. 36 i art. 37 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

  2. Niniejsza decyzja traci ważność, jeżeli inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę lub dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji (art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

  3. Warunki zagospodarowania terenu ustalone w decyzji wiążą organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę (art. 55 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

  4. Wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę musi spełniać wymagania określone w art. 33 ustawy
    z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz.U. z 2016 r., poz. 290 z późn. zm.).

  5. Od niniejszej decyzji przysługuje stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

  6. Zgodnie z art. 127a § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania admini-stracyjnego (Dz.U. 2016, poz. 23 z późn. zm.) w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

  7. Zgodnie z art. 130 §4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2016, poz. 23 z późn. zm.) decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wnie-sienia odwołania, jeżeli jest zgodna z żądaniem wszystkich stron lub jeżeli wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania.

  8. Obowiązuje wpis tutejszego Urzędu na oryginale decyzji, że jest ostateczna i podlega wykonaniu.

 

Zawiadomienie stron następuje przez niniejsze obwieszczenie, które podaje się do publicznej wiadomości na okres 14 dni poprzez umieszczenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Nielisz, i sołectwie wsi Staw Noakowski oraz na stronie internetowej Biuletynu informacji Publicznej Gminy Nielisz

 

Projekt decyzji uzgadnia:

    1. Marszałek Województwa Lubelskiego

ul. Artura Grottgera 4 , 20-029 Lublin

    1. Wojewoda Lubelski

ul. Karłowicza 4 , 20-029 Lublin

    1. Starosta Zamojski

ul. Przemysłowa 4, 22-400 Zamość

    1. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków

w Lublinie Delegatura w Zamościu

ul. Staszica 29 , 22-400 Zamość

  1. Zarząd Dróg Wojewódzkich

ul. Turystyczna 7 A , 20-207 Lublin

 

Otrzymują:

  1. Gmina Nielisz

Nielisz 269 , 22-413 Nielisz

  1. Sołectwo wsi Staw Noakowski

Pani Pasieka Katarzyna

Staw Noakowski 68, 22-413 Nielisz

3. a/a

 

Projekt decyzji sporządził:

mgr inż. arch. Konrad Kuśmierz

wpisany na listę członków pod nr. MP-2146

dnia 07.07.2017 r.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Gil Agnieszka
Dodano do BIP dnia: 2017-07-07 09:46:13