Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Nielisz

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
D E C Y Z J A o środowiskowych uwarunkowaniach
Data utworzenia
2020-09-18
Opis

                                                                                             Nielisz , dnia 18.09.2020 r

 Nr PG .7624/8/2020

                                                                   D E C Y Z J A

o środowiskowych uwarunkowaniach

 

 Na podstawie art. 75 ust.1 pkt 4 w związku z art. 71 ust. 2, art. 84 ust. 2, art. 85 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2020 r. , poz. 283 ze zm..), a także § 3 ust. 1 pkt 40 lit.a  (tiret siódmy)   Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września  2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r.,  poz. 1839)  oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2020  r.  poz.256 ) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez  Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Pani Wanda Szala  zam. Udrycze Koniec 47 A, 22-417 Stary Zamość  w dniu 1.07.2020 r. o wydanie decyzji , o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. : odkrywkowej eksploatacji kopaliny –piasku ze złoża „Ruskie Piaski na działkach 773/2 i 774 w miejscowości  Ruskie Piaski  gm. Nielisz, powiat zamojski, województwo lubelskie”

 O R Z E K A M

 Odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko

i sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia   polegającego na:

 odkrywkowej eksploatacji kopaliny –piasku ze złoża Ruskie Piaski  na działkach 773/2 i  774 w miejscowości  Ruskie Piaski  gm. Nielisz, powiat zamojski, województwo lubelskie”

  1. 1.    Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

 Odkrywkowa   eksploatacja kopalin – piasku ze złoża Ruskie Piaski  na działkach 773/2 i  774 w miejscowości  Ruskie Piaski  gm. Nielisz, powiat zamojski, województwo lubelskie”

2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem  konieczności  ochrony  cennych  wartości  przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz  ograniczenia uciążliwości dla terenów  sąsiednich:

a) należy dokonać właściwego doboru sprzętu budowlanego ( jak najnowszy, sprawny techniczne, spełniający normy w zakresie emisji hałasu i zanieczyszczeń gazowych) do eksploatacji kruszywa – piasku ze złoża Ruskie Piaski  na działkach 773/2 774 w miejscowości  Ruskie Piaski  gm. Nielisz, powiat zamojski, województwo lubelskie  .

b) organizacja i techniczne warunki prowadzenia prac budowlanych winny eliminować możliwość zakłócenia stosunków wodnych.

c) organizacja  placu budowy i jego zaplecza winna uwzględniać ochronę powierzchni ziemi polegająca na uwzględnieniu zasady minimalizacji zajęcia terenu oraz obowiązku rekultywacji

d) należy właściwie gospodarować odpadami wytworzonymi podczas eksploatacji, tworzenie hałd  które w przyszłości będą wykorzystane do rekultywacji gruntu uraz   minimalizować ich ilość.

e) należy minimalizować uciążliwość akustyczną zdeterminowaną prowadzeniem prac budowlanych, poprzez wykonywanie prac wyłącznie w porze dziennej,

f) w przypadku konieczności prowadzenia prac ziemnych oraz innych prac związanych z wykorzystywaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, w obrębie bryły korzeniowej drzew lub krzewów, na terenach zadrzewionych, należy wykonywać je w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom, oraz należy ograniczyć do minimum wycinkę drzew i krzewów,

g) należy doprowadzić – po zakończeniu prac budowlanych – teren obszarów przyległych do terenu przedsięwzięcia do stanu maksymalnie zbliżonego do stanu poprzedniego, 

3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

- nie wymagane w sprawie

4. Wymogi w zakresie  przeciwdziałania  skutkom awarii przemysłowych,  w odniesieniu do  przedsięwzięć zaliczanych do  zakładów  stwarzających zagrożenie  wystąpienia poważnych awarii:

- nie wymagane w sprawie

5.  Wymogi  w zakresie  ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do  przedsięwzięć,  dla  których  przeprowadzono postępowanie   dotyczące transgranicznego oddziaływania  na środowisko:

- nie wymagane  w sprawie

6.Wymogi  w sprawie  stwierdzenia konieczności  utworzenia  obszaru ograniczonego  użytkowania:

-nie wymagane w sprawie

7. Karta informacyjna przedsięwzięcia stanowią  załączniki do decyzji

UZASADNIENIE

       Po  rozpatrzeniu wniosku złożonego przez  Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Pani Wanda Szala    zam. Udrycze Koniec 47 A, 22-417 Stary Zamość  w dniu 1.07. 2020 r .  o wydanie decyzji , o środowiskowych uwarunkowaniach  dla przedsięwzięcia pn. . „ odkrywkowej eksploatacji kopaliny –piasku ze złoża  Ruskie Piaski  na działkach 773/2 i 774 w miejscowości  Ruskie Piaski  gm. Nielisz, powiat zamojski, województwo lubelskie”    zgodnie z przedłożoną dokumentacją oraz  z § 3 ust. 1 pkt. 40 lit. a (tiret  siódmy )  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września  2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko

 (Dz. U. z 2019 r.,  poz. 1839 ), przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których może być wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j.Dz. U. z 2020 r. , poz. 283 ze zm.),  przed wydaniem decyzji, Wójt Gminy Nielisz zasięgnął opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zamościu , Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie   Wydział Spraw  Terenowych III w Zamościu oraz i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Zamościu.

Zarówno  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie  Wydział Spraw  Terenowych III w Zamościu w swoim piśmie z dnia 27.07.2020 r. (znak:  WSTIII.4240.80.2010.MP),  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zamościu  w piśmie z dnia  03.08.2020 r (znak NZ.700.70.2020 ) i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Zamościu w piśmie z dnia 24.08.2020 r (znak LU.ZZŚ.436.73 m.2020.MR) wyrazili opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na:

 

„ odkrywkowej eksploatacji kopaliny –piasku ze złoża „Ruskie Piaski  na działkach 773/2 i 774 w miejscowości  Ruskie Piaski  gm. Nielisz, powiat zamojski, województwo lubelskie”

nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Po przeanalizowaniu oddziaływania inwestycji oraz jednoznacznej opinii   Państwowego Inspektora Sanitarnego , Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Wydział Spraw Terenowych III w Zamościu i  Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Zamościu uznałem że ocena na przedmiotowe przedsięwzięcie nie musi być przeprowadzona a raport nie musi być wymagany.

W przedmiotowej sprawie w dniu 04 .09.2020 Wójt Gminy w Nieliszu wydał postępowanie Nr PG.7624/8/2020  o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu .

 

Dla terenu przedsięwzięcia brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z przedłożoną dokumentacją – na podstawie § 3 ust. 1 pkt 40 a (tiret siódmy) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U z 2019r. poz. 1839), planowane przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których może być wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. 

Brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko stwierdzono analizując uwarunkowania określone w art. 63 ww. ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. 

Planowane przedsięwzięcie położone jest w województwie lubelskim, powiecie  zamojskim w gminie Nielisz na części działek nr ewid. 773/2 i 774w obrębie geodezyjnym Ruskie Piaski. Teren planowanego przedsięwzięcia jest własnością przedsiębiorcy. Powierzchnia całkowita działek na których lokalizowane jest przedsięwzięcie wynosi 2,59ha.  Według dokumentacji geologicznej powierzchnia planowanego przedsięwzięcia wynosi 1,3290ha. Według ewidencji geodezyjnej są to grunty orne i łąki trwałe IV klasy. Teren inwestycji jest użytkowany rolniczo  (głównie agrocenozy jednoroczne) nie ma na nim drzew i krzewów.  Jest to fragment środowiska bytowania drobnej fauny polnej oraz rozległego żerowiska ptaków szponiastych bytujących w strefach brzegowych okolicznych kompleksów leśnych. W przyszłości po eksploatacji cały teren zostanie jednolicie zrekultywowany w kierunku rolnym. Planowane przedsięwzięcie graniczy od strony północnej  z nieurządzoną drogą gminną  o numerze działki 1057, od strony południowej z rowem melioracyjnym o szerokości 3m nieoznaczonym ewidencyjnie. Od strony wschodniej planowane przedsięwzięcie sąsiaduje z gruntem rolnym, a od strony zachodniej działką porośniętą drzewami, na której w przeszłości była prowadzona  dzika eksploatacja najprawdopodobniej na potrzeby lokalnej ludności. Od strony zachodniej planowane przedsięwzięcie jest położone w odległości ok. 307m od złoża ,,Ruskie Piaski V”. Do złoża jest dobry dojazd bezpośrednio z drogi publicznej (dz. nr 1057).

Geologiczno - górnicze warunki eksploatacji kopaliny udokumentowanego złoża określa się jako korzystne. Kopalina występuje bezpośrednio pod warstwą nadkładu (humus, glina i glina pylasta). Grubość nadkładu wynosi 0,7-0,7m, jest on łatwy do odspojenia i przemieszczenia spycharkami. Głębokość eksploatacji wyniesie od 1,8 do 3,2m ppt. Grubość nadkładu w stosunku do miąższości złoża wynosi od 0,28m do 0,63m, śr.- 0,38m. Średnia miąższość złoża wynosi 1,8m, minimalna 1,1m, a maksymalna 2,5m. Na terenie złoża nie występują wody powierzchniowe, nie nawiercono również poziomu wody gruntowej. W złożu nie występują zagrożenia gazowe ani geotermalne. Całkowite zasoby geologiczne złoża  wynoszą 23 922m³ (37 175 Mg), zasoby w pasach ochronnych  (nieprzemysłowe) wynoszą 2 376m³ (3 692 Mg), zasoby w skarpach wynoszą 1 085m³ (1 686Mg). Zasoby możliwe do wydobycia wynoszą 20 461m³ (31 797Mg). Wydobywane piaski będą używane w drogownictwie i budownictwie.

Złoże będzie eksploatowane systemem odkrywkowym wgłębnym, przy użyciu koparki, bez środków strzałowych. Wydobyta kopalina będzie gotowym produktem zbytu. Niewielki nadkład złoża będzie zdejmowany z wyprzedzeniem kilku faz roboczych. Nadkład  będzie  zdejmowany  przy  zastosowaniu  koparki i rozprowadzany  w obrębie działki Inwestora na terenie zrekultywowanym. Nadkład i gleba oraz utwory nie nadające się do eksploatacji będą usuwane etapami z  wyprzedzeniem  min. 5 m od  krawędzi  eksploatowanego  wyrobiska. Zdejmowanie  nadkładu  planuje  się  po  okresach  deszczowych  celem  ograniczenia pylenia. Zgodnie z normą PN-G-02100:1996 „Górnictwo odkrywkowe - szerokość pasów ochronnych wyrobisk odkrywkowych” ustalono najmniejsze szerokości pasa ochronnego wzdłuż obrzeża wyrobiska odkrywkowego, zabezpieczającego obiekty stałe lub tereny położone w pobliżu wyrobisk odkrywkowych przed zagrożeniami związanymi z działalnością eksploatacyjną lub poeksploatacyjną oraz zabezpieczającego wyrobiska przed zagrożeniami związanymi z użytkowaniem obiektów stałych.  Od strony zachodniej i wschodniej będą pozostawione pasy ochronne o szerokości 6m, natomiast od strony północnej i południowej kopalnia graniczy z gruntem należącym do inwestora i nie będzie pozostawiony pas ochronny. W obrębie pasów ochronnych eksploatacja nie będzie prowadzona.

Złoże stanowią piaski różnoziarniste plejstoceńskie wodnolodowcowe w większości drobne, zaglinione i pylaste, pochodzące ze stadiału maksymalnego zlodowacenia środkowopolskiego. Utwory otaczające złoże są takie same i takiego samego pochodzenia. Nadkład stanowi Nadkład stanowi warstwa próchnicza (humus). Spąg stanowi warstwa gliny pylastej. Złoże jest suche. Omawiane złoże charakteryzuje się prostą, niezaburzoną budową geologiczną. Roczna wielkość eksploatacji wyniesie po 5 000 m3 (ok. 4 lat eksploatacji) i uzależniona będzie od zapotrzebowania rynku na tego typu kruszywo.

W złożu nie występują zagrożenia gazowe ani geotermalne.  Na terenie planowanego przedsięwzięcia nie przewiduje się budowy stałych obiektów budowlanych. Zaplecze budowy będzie zlokalizowane w północnej części działki nr 773/2 i będzie wyposażone w toi toi i kontener na odpady. Eksploatacja będzie się odbywała w porze dziennej w dni robocze.

Planowane przedsięwzięcie sąsiaduje z gruntami rolnymi i porośniętymi drzewami wyrobiskami  poeksploatacyjnymi. W sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia (w zasięgu oddziaływania) nie ma innych przedsięwzięć więc nie ma ryzyka kumulowania się emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu. W związku z powyższym nie przewiduje się skumulowania oddziaływań planowanego przedsięwzięcia z innymi w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem.

W związku z realizacją przedsięwzięcia nie przewiduje się zużycia wody do celów technologicznych, materiałów oraz energii. Do urabiania złoża wykorzystywana będzie koparka o napędzie spalinowym. W fazie tej wystąpią uciążliwości akustyczne związane z emisją hałasu na poziomie 88-100dB oraz emisja zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do powietrza związana z pracą ww. maszyny. Emisje te będą miały charakter czasowy, a zasięg ich oddziaływania ograniczy się do najbliższego otoczenia prowadzonych prac, tj. do terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny. Odpady komunalne będą gromadzone w szczelnych pojemnikach na wydzielonym terenie. Zaplecze budowy zostanie wyposażone w przenośne sanitariaty, a wytworzone ścieki bytowe będą okresowo dostarczane do oczyszczalni ścieków. W fazie tej nie będą powstawały odpady niebezpieczne. Oddziaływania związane z fazą realizacji przedsięwzięcia ustaną po zakończeniu prac.

W fazie funkcjonowania również nie przewiduje się zużycia wody do celów technologicznych, materiałów oraz energii. Transport kołowy, którym wywożony będzie piasek spowoduje emisję niezorganizowaną na drodze wyjazdowo – dojazdowej. Źródłem emisji hałasu z kopalni będzie koparka o mocy akustycznej ok. 100 dB i samochód ciężarowy (hałas na poziomie 85-95dB), wywożący urobek. Na terenie planowanej inwestycji będą powstawały ścieki socjalno-bytowe. Pracownicy będą korzystali z przenośnych sanitariatów. Nie będą powstawały ścieki technologiczne. Wody opadowe będą stopniowo infiltrowały w grunt i nie naruszą interesu osób trzecich. Teren wydobycia piasku zostanie wyposażony w zestaw środków sorbentowych umożliwiających usuwanie skutków awaryjnych rozlewów substancji ropopochodnych i przeciwdziałanie ich rozprzestrzenianiu. Obsługa, konserwacja i naprawy maszyn roboczych będą prowadzone poza granicami terenu inwestycji. W związku z tym nie przewiduje się powstawania odpadów niebezpiecznych. Na terenie planowanej inwestycji mogą powstawać odpady komunalne w związku z przebywaniem na tym terenie pracowników i osób nadzorujących. Będą to niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne gromadzone w pojemniku na terenie zaplecza i przekazywane specjalistycznej firmie posiadającej stosowne zezwolenie w zakresie zbierania, odzysku bądź unieszkodliwiania odpadów.

Z Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia nie wynika ryzyko wystąpienia poważnej awarii przy zastosowaniu proponowanych substancji i technologii.

Przedsięwzięcie realizowane będzie poza terenem zabudowy mieszkaniowej chronionej przed hałasem na podstawie Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia              1 października 2012 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z dnia 8 października 2012r). Najbliższa zabudowa zagrodowa chroniona przed hałasem znajduje się w Ruskich Piaskach w odległości 60m na północny zachód od najbardziej  wysuniętego na fragmentu złoża.

            Według regionalizacji fizycznogeograficznej J. Kondrackiego przedsięwzięcie usytuowane jest w terenie wyżynnym, Makroregionie Wyżyna Lubelska, w Mezoregionie Padół Zamojski. Jest to denudacyjne dno Padołu w obrębie kopalnej doliny Wieprza, które zostało zasypane piaskami, tym samym zlokalizowane jest poza obszarami: wybrzeża, przylegającym do jezior, górskim, terenem uzdrowiska i obszarem ochrony uzdrowiskowej, wodno- błotnym, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia, o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, zagrożonymi  podtopieniami. Przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz. U. z 2020r., poz. 55), w tym poza obszarami Natura 2000. Najbliższe obszary Natura 2000 to: Ostoja Nieliska PLB060020 (w odległości 3,97km) oraz Dolina Łętowni PLH 060040 (w odległości 5,74km).

Obszar planowanej inwestycji leży na obszarze korytarza ekologicznego Polesie- Roztocze (KpdC-2C). Szerokość korytarza ekologicznego  w tym miejscu wynosi ok. 3,23km, natomiast szerokość inwestycji wynosi ok. 0,0118km. Ponadto teren przedsięwzięcia znajduje się w odległości ok. 35m od lokalnego korytarza ekologicznego- doliny rzeki Dopływ spod Wierzby. Ponadto teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się w niewielkiej odległości lokalnego węzła ekologicznego- kompleks leśny i wyrobiska poeksploatacyjne na których znajdują się uprawy choinek. Nie ma tu istotnych barier antropogenicznych. Migracja gatunków występuje na kierunku wschód -zachód. 

Gmina Nielisz liczy 5488 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi ok. 49 osób/km2. Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia ograniczy się do granic terenu funkcyjnego, do którego inwestor posiada tytuł prawny. Oddziaływanie przedsięwzięcia będzie wynikać z uwarunkowań miejsca lokalizacji oraz emisji do środowiska (hałas, zanieczyszczenie powietrza, gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami). W związku z powyższym przeanalizowano możliwe skutki środowiskowe wynikające z lokalizacji i miejscowych uwarunkowań oraz z emisji w fazie realizacji, likwidacji i funkcjonowania przedsięwzięcia w odniesieniu do elementów środowiska i funkcji ekologicznych (korytarze ekologiczne), w tym przyrodniczych obszarów chronionych (obszary Natura 2000: Ostoja Nieliska PLB060020 oraz Dolina Łętowni PLH 060040) oraz zdrowia ludzi.

Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza obszarami objętymi ochroną , strefami ochronnymi ujęć wód i obszarami ochronnymi zbiorników wód śródlądowych . ani na obszarach zagrożonych podtopieniami.

Teren inwestycji znajduje się w obszarze , który zgodnie z mapami zagrożenia powodziowego informatycznego Systemu Ochrony Kraju (http:/www.isok.gov.pl/) zlokalizowany jest poza strefą zagrożenia powodziowego.

Stwierdza się brak prawdopodobieństwa wystąpienia stałych lub długoterminowych przekroczeń poziomów dopuszczalnych zanieczyszczeń powietrza określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r., poz. 1031). Z analizy zawartej w KIP wynika brak prawdopodobieństwa oddziaływań negatywnych znaczących, tj. przekroczenia ustalonych prawem standardów akustycznych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. 2014 r., poz. 112) terenach chronionych przed hałasem (zabudowa zagrodowa).

Wielkość i rodzaj odpadów nie będzie wpływać na system gospodarki odpadami w gminie. Odpady powstające na etapie realizacji, funkcjonowania i likwidacji inwestycji zostaną w pierwszej kolejności zagospodarowane zgodnie z zapisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz. U. z 2015r. poz. 796). Odpady, których nie można zagospodarować zgodnie z ww. rozporządzeniem, będą przekazane odpowiednim podmiotom dysponującym wszelkimi niezbędnymi pozwoleniami z zakresu gospodarki odpadami, gwarantującym zagospodarowanie odpadów zgodnie z prawem. Sposób postępowania z odpadami (gromadzone selektywnie i przekazywane do dalszego zagospodarowania specjalistycznym firmom) będzie zgodny z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach ( tekst jedn. Dz. U. z 2018 r.  Nr 21).

Z analizy charakteru, skali przedsięwzięcia oraz przyjętych rozwiązań chroniących wynika brak prawdopodobieństwa oddziaływań negatywnych znaczących na elementy środowiska i funkcje ekologiczne oraz na możliwość osiągania celów środowiskowych wynikających z Dyrektywy Ptasiej (Dyrektywa Rady 92/43/EWG z 21 maja 1992r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory i Dyrektywy 2009/147/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 30 listopada 2009r. w sprawie dzikiego ptactwa oraz ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w obszarach Natura 2000 Ostoja Nieliska PLB060020 i Dolina Łętowni PLH060040. W wyniku szczegółowej analizy ustalono, że teren na którym jest planowana inwestycja nie obejmuje siedlisk przyrodniczych ważnych dla ptaków będących wg SDF przedmiotem ochrony w/w obszaru Natura 2000 i nie jest powiązany z nimi funkcjonalnie.  Przedmiotem ochrony są głównie ptaki wodno-błotne, dla których grunty rolne nie mają znaczenia. Brak jest prawdopodobieństwa jakiegokolwiek negatywnego oddziaływania bezpośredniego.Przedsięwzięcie nie będzie też mieć większego znaczenia dla warunków bytowania populacji ptaków będących przedmiotem ochrony ww. obszarów oraz innych gatunków chronionych (strefa peryferyjna żerowisk orlików krzykliwych bytujących w otoczeniu (np. Las pod Rudą w obszarze Natura 2000 PLB060020 – ok. 4,5km na południe od terenu przedsięwzięcia, park pałacowy w Michalowie – ok. 10km na południe).

Z przeprowadzonej analizy wpływu planowanego przedsięwzięcia na korytarz ekologiczny Polesie- Roztocze (KPdC-2C) oraz lokalny korytarz ekologiczny wynika, że pomimo lokalnego negatywnego oddziaływania kopalni na funkcje ekologiczne terenu, ze względu na skalę przedsięwzięcia, okres eksploatacji oraz sukcesywne przygotowywanie terenu do eksploatacji (z wyprzedzeniem ok. 5m) i sukcesywną rekultywację (kierunek rolny) brak jest podstaw do prognozowania oddziaływań negatywnych znaczących, tj. takich, które trwale lub istotnie okresowo wykluczały możliwość przemieszczania się fauny. Oddziaływania negatywne słabe i umiarkowane będą łagodzone w  ramach rekultywacji oraz rozwiązaniami chroniącymi na etapie eksploatacji.

Realizacja  inwestycji nie przyczyni się do pogłębienia zmian klimatu. W okresie funkcjonowania kopali będą emitowane niewielkie ilości zanieczyszczeń do powietrza w tym gazów cieplarnianych (koparka, samochód ciężarowy). Brak prawdopodobieństwa negatywnego znaczącego oddziaływania na klimat i na bioróżnorodność. Z analizy charakteru przedsięwzięcia i sposobu przystosowania do zmian klimatu (nagłych zjawisk pogodowych związanych z ociepleniem się klimatu, tj. fale upałów, susze oraz sprzyjające w tych warunkach pożary, jak również powodzie, nawalne deszcze, burze, silne wiatry, osuwiska, katastrofalne opady śniegu, fale mrozów itp.) wynika, że przedsięwzięcie będzie mało wrażliwe na skrajne zjawiska klimatyczne.

            Dokonano również analizy wpływu na krajobraz. Po wyeksploatowaniu surowca powstanie wyrobisko wgłębne o skarpach stałych wyprofilowanych pod katem ok. 30°. Teren zostanie zrekultywowany w kierunku rolnym i docelowe zagospodarowanie umożliwi odtworzenie funkcji ekologicznych i zasobów przyrody na poziomie, jak przed eksploatacją lub nawet o większej bioróżnorodności. Po rekultywacji i zagospodarowaniu zmiany w zasobach przyrody, funkcjach ekologicznych i powierzchni terenu praktycznie nie będą widoczne w krajobrazie.

Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w odległości ok. 59,7km od wschodniej granicy państwa. Uwzględniając jego skalę oraz lokalny charakter brak jest prawdopodobieństwa oddziaływania transgranicznego na elementy środowiska przyrodniczego.

Mając powyższe na uwadze, po uwzględnieniu łącznie uwarunkowań, o których mowa w art. 63 ust. 1 i art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2020 r. , poz. 283 ze zm.),  stwierdza się brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia.

 

stwierdza się brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia.

 

W tym stanie faktycznym i prawnym orzekam jak na wstępie.

 

 

1.Decyzja  o środowiskowych  uwarunkowaniach  wiąże  organ wydający decyzje, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-13

2.Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  - art.  87

3.Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w ust. 1; wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna - art.  72 ust.3

4.Termin, o którym  mowa w ust. 1, może  ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega  etapowo oraz nie zmieniły się   warunki określone w decyzji o środowiskowych  uwarunkowaniach- art. 72 ust. 4

 

Od decyzji niniejszej służy stronom odwołanie  do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu   za moim pośrednictwem  w terminie 14 dni  od daty  jej   doręczenia.

 

     Do wywieszenia na tablicy ogłoszeń na okres 14 dni od dnia 18.09.2020 r, do 02.10 .2020 r  w Urzędzie Gminy Nielisz i sołectwie wsi  Ruskie Piaski Stara wieś oraz na  stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Nielisz  

 

Otrzymują:

 

1.strony w/g wykazu

2.a/a

 

Do wiadomości:

1.Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie,

          Wydział Spraw Terenowych w Zamościu

            ul. Partyzantów 3 , 22-400 Zamość

2.  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zamościu

           ul. Peowiaków 96 ,22-400 Zamość

3.Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

       Zarząd Zlewni w Zamościu

  ul. Młyńska 27 ,22-400 Zamość

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Niemiec Adam
Dodano do BIP dnia: 2020-09-18 14:38:36